Sposób na zdrowe serce

Sposób na zdrowe serce

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas – dyrektor Programu CINDI Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce
Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski- konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii
Prof. dr hab. med. Adam Torbicki – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Dr Zofia Słońska – ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie promocji zdrowia

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce. Można jednak im skutecznie zapobiegać! Najnowsze badania naukowe prowadzone także w naszym kraju wskazują, że ponad 50% zgonów z powodu tych chorób można uniknąć!


Zwróć większą uwagę na to, co jesz.

Jedz więcej warzyw i owoców – zawierają one błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy oraz słodzonych napojów (tzw. soft drinków) i soli kuchennej.


Dieta śródziemnomorska najlepsza dla serca

Wykazano, że dieta śródziemnomorska zmniejsza stężenie „złego cholesterolu” w surowicy, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza gotowość krwi do tworzenia zakrzepów. Obserwacje poczynione we Włoszech dowiodły ponadto, że oleje rybne przeciwdziałają zaburzeniom rytmu serca i zmniejszają przez to ryzyko nagłego zgonu.

Cechą wyróżniającą śródziemnomorski sposób żywienia jest duże spożycie warzyw i owoców, ryb, owoców morza, oliwy z oliwek. Natomiast spożycie tłuszczów zwierzęcych jest znacznie mniejsze niż w krajach północnych.


Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi.

Otyłość i nadwaga sprzyjają cukrzycy i nadciśnieniu – wrogom naszych naczyń i serca.Zobacz, jaki jest prawidłowy obwód pasa:

Mężczyźni o obwodzie pasa powyżej 94 cm i kobiety powyżej 80 cm są zagrożeni nadwagą, która poprzedza otyłość. Takie wymiary wskazują na wczesne zagrożenie wystąpieniem chorób układu krążenia.

Mężczyźni o obwodzie pasa powyżej 102 cm i kobiety powyżej 88 cm są zagrożeni otyłością. Osoby o takich wymiarach mogą spodziewać się poważnych problemów układu krążenia prowadzących nawet do zawału serca.


Postaw Serce na Nogi! Ruszaj się!

Bądź bardziej aktywny fizycznie – częściej spaceruj, chodź po schodach, wykonuj rozmaite ćwiczenia sportowe. Przeznacz na to przynajmniej 30 minut, najlepiej codziennie (nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu).


Jakie inne korzyści przynosi aktywny tryb życia?

Oprócz zmniejszenia ryzyka chorób, aktywny tryb życia przynosi wiele innych korzyści:

 • lepsze samopoczucie,
 • łatwiejsze zasypianie,
 • zgrabną, wysportowaną sylwetkę,
 • większą sprawność umysłową nawet w podeszłym wieku,
 • lepszą sprawność seksualną i większe zadowolenie z tej sfery życia,
 • lepsze radzenie sobie z codziennymi stresami, zmniejszenie uczucia zdenerwowania, napięcia.

Z jaką intensywnością trzeba ćwiczyć, by skutecznie obniżyć ciśnienie, a jednocześnie sobie nie zaszkodzić?

Specjaliści z ogólnoświatowej organizacji zajmującej się problemem nadciśnienia stwierdzili, że tętno podczas wysiłku powinno wynosić 50-70 procent maksymalnej wartości tętna odpowiedniej dla Twojego wieku. Tę ostatnią wartość można wyliczyć wg następującego wzoru: 220 minus wiek = maksymalne tętno wysiłkowe.

Przykład: jeśli masz 30 lat, twoje maksymalne tętno wynosi 190 (220 – 30 = 90). 70% tej wartości to 133. Stąd wniosek, że średni wysiłek fizyczny dla osoby w Twoim wieku to takie ćwiczenia, podczas których tętno nie przekroczy 133 uderzeń serca na minutę.


Zaplanuj bezpieczny wysiłek fizyczny

Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i masz nadwagę, nawet spacer może być dla Ciebie wyzwaniem. Dlatego nie wyruszaj od razu w długie trasy. W poniższej tabelce znajdziesz optymalny plan przyzwyczajania się do spacerów.

Tydzień Czas trwania spaceru Ilość spacerów w tygodniu Intensywność wysiłku
1 10 min 3 niewielka
2 15 min 4 umiarkowana
3 20 min 4 umiarkowana
4 30 min 4 umiarkowana

Nie pal tytoniu

Jeżeli palisz, przestań. Jeżeli nie palisz, nie zaczynaj. O ile to możliwe unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Tzw. bierne palenie jest również niebezpieczne!

W latach 90 ponad 2 miliony Polaków rzuciło palenie, Tobie też się uda!

Palenie a serce powoduje

 • obniżenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu), nawet u dorosłych ludzi,
 • nikotynizm jest przyczyną ok. 85% przypadków raka płuc w Stanach Zjednoczonych, ale palenie powoduje także inne nowotwory,
 • osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożeni zawałem niż niepalący.

Mierz regularnie ciśnienie krwi

Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze, tj. ciśnienie równe lub większe od 140/90 mm Hg. Przez długi czas może ono podstępnie i bez uchwytnych dolegliwości uszkadzać układ krążenia. Jeżeli masz nadciśnienie, postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli kuchennej i większych ilości alkoholu. Bądź pod opieką lekarza. W wypadku, gdy potrzebne będą leki, bierz je regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.


Badaj systematycznie swój stan zdrowia

Pamiętaj o konieczności kontroli poziomu cukru we krwi oraz tzw. lipidogramu (cholesterol, frakcja HDL i LDL, trójglicerydy) przynajmniej raz na trzy lata. Jeśli w rodzinie ktoś chorował, bądź choruje na serce, poinformuj o tym lekarza, a także porozmawiaj z lekarzem o możliwościach zapobiegania chorobom serca i naczyń. Stosuj się do zaleceń dietetycznych i lekowych.


Dbaj nie tylko o ciało, ale także o psychikę

Naucz się panować na stresem i gniewem. Przestań zamartwiać się, naucz się odpoczynku i relaksu. Poświęć więcej czasu na kontakt z przyrodą, częściej się uśmiechaj!

Stres może być m. in. przyczyną:

 • nadciśnienia tętniczego,
 • rozwoju zmian miażdżycowych,
 • występowania zaburzeń rytmu serca,
 • nagłego zgonu sercowego.

Najczęściej źródłem stresu są:

 • konflikty między ludźmi,
 • obciążenia związane z pracą (nadmiar obowiązków, zła organizacja pracy, pośpiech),
 • własna osobowość (neurotyczność, gniew, wrogość).

A zatem, jeśli chcesz pomóc własnemu sercu i czuć się dobrze, powinieneś:

 • nauczyć się pozytywnie myśleć;
 • zdobyć sympatię i miłość otoczenia – w życzliwym środowisku łatwiej ujawnić swoje potrzeby i pragnienia oraz realizować życiowe cele;
 • nauczyć się sztuki „minutowych wakacji” poprzez kontakt z tym, co żyje, np. z przyrodą,
 • równoważyć codzienne zmęczenie nawet krótkim, ale codziennym odpoczynkiem!


Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"