Aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo na wiele problemów zdrowotnych

Aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo na wiele problemów zdrowotnych

prof. dr hab. med. Wojciech Drygas

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i wielu innych chorób serca i naczyń. Mała aktywność fizyczna, brak systematycznego wysiłku jest powodem nadwagi i otyłości, cukrzycy, osteoporozy, niektórych nowotworów i wielu innych poważnych chorób.


Dlatego: weź przykład z najlepszych. Postaw serce na nogi!


Aktywność fizyczna Polaków

Co łączy wybitne, choć tak różne postaci, jak Jan Paweł II, Cindy Crawford, Robert Korzeniowski czy Dalaj Lama?
— dbałość o zdrowie, zamiłowanie do aktywnego stylu życia i systematycznych ćwiczeń fizycznych niezależnie od zmęczenia, nastroju, a nawet cierpienia i bólu...

A co łączy Janinę Kowalską – urzędniczkę, Roberta Nowaka – właściciela butiku, Kasię Zielińską – uczennicę liceum, i... ponad 20 milionów Polaków?
— siedzący tryb życia, wiele godzin spędzonych codziennie przed ekranem telewizora lub komputera, skłonność do nadwagi i otyłości, mała sprawność fizyczna.

Wielu z nas znajduje zbyt łatwo wytłumaczenie dla zwykłego lenistwa, wygodnictwa i braku dbałości o zdrowie, np.:

  • nie mam czasu!
  • to zbyt trudne!
  • to wstyd ćwiczyć w moim wieku!
  • jestem zbyt tęga!
  • jestem zbyt mało sprawny!
  • nie mam odpowiedniego stroju!
  • nie mam odpowiedniego obuwia!
  • to zbyt drogo kosztuje!
  • może zacznę ćwiczyć w przyszłym roku?

Te wymówki są nieprawdziwe i niepoważne. Każdy zdrowy człowiek, niezależnie od wieku, tuszy i stanu majątku, może i powinien dbać o sprawność serca, płuc, mięśni i całego organizmu.


Jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną? Oto kilka praktycznych wskazówek:

Zalecenia większości lekarzy sugerują konieczność wykonywania regularnego wysiłku fizycznego przez przynajmniej 30 minut dziennie przez większość dni tygodnia. Nie ulega wszakże wątpliwości, że również wysiłek trwający jednorazowo 10 lub 20 minut przynosi także pewne pozytywne skutki zdrowotne. Przeznaczmy zatem na nasz program dla zdrowia początkowo chociaż jedną lub dwie godziny tygodniowo. Nie przesadzajmy z intensywnością (ciężkością) ćwiczeń. Nie musimy wcale konkurować z Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem czy uczestnikami zawodów Strong Men.


Na początku właściwym rodzajem ćwiczeń jest szybki spacer, marszobieg lub jazda rowerem, pływanie lub wiosłowanie, kajakarstwo, gra w badmintona lub koszykówkę są także godne polecenia. Korzystajmy częściej ze schodów i innych możliwości wysiłku fizycznego związanego z przemieszczaniem się do pracy, w czasie pracy lub w okresie weekendu.

Nie oglądajmy się na innych i zacznijmy zwracać większą uwagę na własne zdrowie, urodę i sprawność fizyczną. Pamiętajmy, że: „Natura nasza jest w ruchu, zupełny bezruch to śmierć”. Już po kilku treningach odczujemy satysfakcję i lepsze samopoczucie. A po paru tygodniach spróbujmy zwiększyć częstość i czas trwania wysiłku. Nie bójmy się, w czasie spaceru nikt nie ukradnie nam ulubionego fotela czy tapczanu. A telewizor lub komputer nie obrażą się. Wiedzą bowiem, że i tak poświęcimy im przynajmniej trzy lub cztery godziny dziennie.



Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"