Najwięksi wrogowie Twojego serca

Najwięksi wrogowie Twojego serca

dr inż. Elżbieta Sygnowska, dr inż. Anna Waśkiewicz, Zakład Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie

Serce daje nam sygnały ostrzegawcze. Trafna diagnoza może uratować życie!

Polacy żyją kilka lat krócej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z danymi WHO przewidywana długość życia nowo urodzonego mieszkańca naszego kraju jest o około 7 lat krótsza niż mieszkańca Szwajcarii. Zabójcą nr 1 w Polsce są choroby układu krążenia. Tysiące osób w ciągu roku umiera z powodu zawału serca i udaru mózgu. Kolejne tysiące stają się inwalidami z powodu tych schorzeń.


Znając poszczególne czynniki ryzyka, możemy określić swoje własne ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, a trafna diagnoza wystawiona w porę może uratować życie! Należy pamiętać, że nasze ryzyko możemy zmniejszyć poprzez leczenie nadciśnienia, obniżenie stężenia cholesterolu, rzucenie palenia, większą aktywność fizyczną


Nadciśnienie tętnicze

— powoduje przyspieszoną destrukcję naczyń krwionośnych, doprowadzając do rozwoju miażdżycy tętnic i w konsekwencji często prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu. Skuteczne leczenie nadciśnienia zapobiega tym powikłaniom. Gdyby wszystkie osoby z nadciśnieniem w naszym kraju były skutecznie leczone, rocznie co najmniej 15 tys. osób mniej chorowałoby na zawał serca. Należy pamiętać, że leczenie nadciśnienia to nie tylko systematyczne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie, ale również regularna aktywność fizyczna i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała.




Otyłość i nadwaga

— osoby z nadmierną masą ciała znacznie częściej chorują na nadciśnienie tętnicze, częściej występuje u nich cukrzyca i inne nieprawidłowości, które sprzyjają miażdżycy. Szczególnie szkodliwa jest tzw. otyłość brzuszna, czyli taki typ otyłości, w którym większość tłuszczu gromadzi się wewnątrz brzucha. W tym wypadku sposobem na zmniejszenie ilości tłuszczu w jamie brzusznej jest regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie ilości spożywanych kalorii.


Palenie papierosów

— odpowiada za podobną liczbę zawałów serca, jak nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. Dodatkowo osoby palące mają znacznie większe ryzyko niektórych chorób nowotworowych, głównie dotyczy to raka płuc i raka krtani.


Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego we krwi

— odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych doprowadza do miażdżycy tętnic, czego konsekwencją może być zawał serca lub udar mózgu. Poziom cholesterolu można obniżyć poprzez stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczów zwierzęcych (nie dotyczy to tłuszczu rybiego, który obniża poziom cholesterolu). Aby skutecznie obniżyć stężenie cholesterolu, często trzeba stosować również leki.


Obniżony poziom cholesterolu HDL

— jest to tak zwany „dobry cholesterol”. Im większe jego stężenie, tym mniejsza szansa na zachorowanie. Najlepszym sposobem na jego podwyższenie jest regularna aktywność fizyczna.



Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"