Co wiesz o cholesterolu?

Sprawdź, co wiesz o cholesterolu

Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi.

Im więcej będziesz wiedzieć o cholesterolu, tym skuteczniej zdołasz go kontrolować. Dzięki temu Twoje serce będzie zdrowsze. W każdym z punktów naszego quizu zaznacz tę odpowiedź, która jest Twoim zdaniem prawidłowa. Potem sprawdź, które odpowiedzi są prawidłowe.

  1. 1. Czy w wynikach badania krwi na poziom cholesterolu najważniejsza jest informacja o ilości tzw. cholesterolu całkowitego?


    Jaki cholesterol jest ważny?

    Równie ważna jak poziom cholesterolu całkowitego, a w niektórych przypadkach nawet ważniejsza, jest ilość dobrego cholesterolu HDL (nie powinno go być mniej niż 50-45 mg/dl u kobiet i 55 mg/dl u mężczyzn) oraz złego LDL (nie może przekraczać 135 mg/dl). Stwierdzono, że osoba, która ma 200 mg/dl cholesterolu całkowitego (czyli w granicach normy), ale bardzo dużo LDL i za mało HDL, jest bardziej narażona na chorobę wieńcową niż ta, u której stężenie cholesterolu całkowitego osiąga 230 mg/dl, ale w tym jest dużo, np. 75 mg/dl HDL.

  2. 2. Zrezygnowanie ze wszystkich (lub prawie wszystkich) tłuszczów w diecie to najlepszy sposób na zmniejszenie stężenia cholesterolu.


    Rezygnacja z tłuszczów jest korzystna dla zdrowia?

    Nieprawda. Nie wszystkie tłuszcze zwiększają jego stężenie we krwi. Tak działają tłuszcze nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego. Istnieją niezbite dowody, że niektóre kwasy tłuszczowe, np. jednonienasycone, omega-3, nawet chronią nas przed wzrostem cholesterolu. Korzystny wpływ tych substancji na nasze zdrowie jest tak duży, że lekarze zalecają zwiększenie ich ilości w codziennej diecie. Nie przesadzaj jednak z łączną ilością tłuszczów, używaj tych nienasyconych zamiast nasyconych, np. oleju rzepakowego zamiast masła czy smalcu. Na popołudniową przekąskę zjedz lepiej garść orzeszków, a nie bułeczki.

  3. 3. Cholesterol zwęża tętnice i właśnie to jest najczęstszą przyczyną zawału serca.


    Zawał jest następstwem zwężenia tętnic?

    I tak, i nie. Nadmiar LDL osadza się na ścianach tętnic w postaci blaszek, co prowadzi do zwężenia tych naczyń. Kiedyś uważano, że przyczyną zawału jest całkowite zamknięcie tętnicy i związane z tym odcięcie dopływu krwi do serca. Dzisiaj wiadomo, że w 90 procentach przypadków bezpośrednią przyczyną zawału jest pęknięcie blaszki miażdżycowej. W miejscu tego pęknięcia gromadzą się płytki krwi, nasilając proces krzepnięcia. W rezultacie tworzy się zakrzep, który zamyka światło tętnic.

  4. 4. Jeżeli dwie osoby w Twojej najbliższej rodzinie miały zawał serca przed 50. rokiem życia, Twoje ryzyko tzw. wczesnego zawału jest trzykrotnie wyższe niż przeciętne.


    Rodzinne predyspozycje.

    Twoje ryzyko zawału wzrasta 3 razy, jeżeli jedna osoba w rodzinie miała zawał przed 55 rokiem życia. Jeśli zdarzyło się to dwojgu Twoim bliskim, ryzyko to wzrasta aż 12 razy. Ale możesz wiele zrobić, by ochronić swoje serce. Kontroluj wagę, zdrowo się odżywiaj, ćwicz. Sprawdzaj poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jeśli będzie wysoki mimo zmiany trybu życia, zapytaj lekarza, czy nie powinnaś brać leków.

  5. 5. Palacze są bardziej narażeni na zawał serca niż osoby niepalące.


    Serce palaczy jest o wiele bardziej zagrażone.

    Prawda. Jeśli palisz, jesteś ponad dwukrotnie bardziej narażona na zawał serca niż osoby niepalące. Związki chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym utleniają zły cholesterol LDL. A w takiej postaci szybciej i łatwiej odkłada się on w ścianach tętnic, przyspieszając rozwój zmian miażdżycowych. Ale mamy też dobrą wiadomość. Zrywając z tym szkodliwym dla zdrowia nałogiem (nawet jeśli paliłaś bardzo długo) w ciągu dwóch lat zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału serca do poziomu osoby, która nigdy nie paliła.

  6. 6. Jeżeli masz wysoki poziom cholesterolu, niezbyt intensywne ćwiczenia wykonywane kilka razy w tygodniu pomóc Ci w jego obniżeniu.


    Ćwiczenia czyszczą krew.

    Wykonywane regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu ćwiczenie obniżają poziom cholesterolu. Ale nie tylko one. Wystarczy 30-minutowy spacer (co najmniej 5 razy w tygodniu), aby zmniejszyć łączną ilość tego tłuszczu krwi, a ponadto zredukować stężenie złego cholesterolu LDL i podnieść poziom dobrego HDL. I co nie mniej ważne, regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę.

  7. 7. W jakim wieku trzeba zacząć robić badania kontrolujące stężenie cholesterolu we krwi?


    Zacznij badać się już po 30 roku życia.

    Lekarze zajmujący się chorobami układu krążenia radzą, aby pierwsze badanie na poziom cholesterolu we krwi wykonać po 30 roku życia. Potem trzeba je powtarzać co 2-3 lata. Częściej powinny to robić osoby z nadwagą, palące, chorzy na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Dzięki takim regularnym kontrolom można zapobiec chorobie wieńcowej, zawałowi i udarowi.

  8. 8. Menopauza ma wpływ na poziom cholesterolu we krwi u kobiet.


    Po menopauzie wzrasta cholesterol.

    Prawda. Estrogeny, żeńskie hormony płciowe, pomagają stabilizować poziom cholesterolu we krwi. Jednak po menopauzie produkcja estrogenów drastycznie maleje, Dlatego u wielu kobiet, które wkroczyły w ten okres, zaczyna wzrastać nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale także złego LDL, przy jednoczesnym spadku stężenia dobrego HDL, Może stać się tak nawet wówczas, jeżeli kobieta nadal zdrowo się odżywia i prowadzi aktywny tryn życia. Zawsze w takim przypadku trzeba porozmawiać z lekarzem o stosowaniu specjalnej diety, a nawet leków regulujących poziom cholesterolu we krwi.


Twój wynik to z 8 prawidłowych odpowiedzi.

Powyżej na zielono zaznaczono poprawne odpowiedzi wraz z komentarzem.



Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"