Test motywacji do zaprzestania palenia

Test motywacji do zaprzestania palenia

Test opracowany przez Witolda Zatońskiego i Krzysztofa Przewoźniaka z Fundacji “Promocja Zdrowia” w Warszawie na podstawie testu Schneider.
Sprawdź, jak mocno jesteś zdeterminowany do rzucenia palenia. Przekonaj się, na co należy zwrócić jeszcze uwagę, aby osiągnąć sukces

 1. 1. Czy chcesz rzucić palenie tytoniu?


 2. 2. Czy decydujesz się na to dla siebie samej/go?


 3. 3. Czy podejmowałaś/eś już próby rzucenia palenia?


 4. 4. Czy orientujesz się, w jakich sytuacjach palisz najczęściej?


 5. 5. Czy wiesz, dlaczego palisz tytoń?


 6. 6. Czy mogłabyś/mógłbyś liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół itp., gdybyś chiała/chciał rzucić palenie?


 7. 7. Czy członkowie Twojej rodziny są osobami niepalącymi?


 8. 8. Czy w miejscu, w którym pracujesz nie pali się tytoniu?


 9. 9. Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy i trybu życia?


 10. 10. Czy orientujesz się, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, gdybyś miała/miał problemy z utrzymaniem abstynencji?


 11. 11. Czy wiesz, na jakie pokusy i trudności będziesz narażona/y w okresie abstynencji?


 12. 12. Czy wiesz, w jaki sposób samemu sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych?Liczba zdobytych przez Ciebie punktów to:
Musisz jeszcze popracować nad tym, co jest naprawdę ważne. Twoja motywacja jest niewystarczająca, nie wyklucza to jednak podjęcia próby zerwania z nałogiem. Pamiętaj jednak, że każda podejmowana przez Ciebie próba rzucania palenia, pozwala lepiej "poznać wroga", a tym samym, zbliża Cię do celu. Nie trać hartu ducha i nie pozwól, aby papieros trzymał Cię w ryzach. Wszystko jest w Twoich rękach.

Liczba zdobytych przez Ciebie punktów to:
Jesteś gotowy. Wyznacz sobie plan rzucania palenia i podążaj do celu według niego. Pamiętaj jednak, że jesteś tylko człowiekiem i będziesz miał chwile zwątpienia. Zawsze wtedy myśl o tym, ile czasu udało Ci się zachować abstynencję, i ile wyrzeczeń kosztowała Cię ta próba. Musisz mieć świadomość, że jest to proces długotrwały, ale jego efekty będą widoczne już po paru dniach. Nie pozwól, żeby papieros rządził Tobą.Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"