Ryzyko nadciśnienia

Ryzyko nadciśnienia

Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi.

Nadciśnienie tętnicze dotyczy olbrzymiej grupy ludzi. Szacuje się, że w Polsce 30% dorosłych cierpi na tę chorobę. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oceniający największe zagrożenia dla zdrowia ludzkości w XXI wieku, uznaje nadciśnienie tętnicze za najważniejszą przyczynę zgonów. Przekonaj się czy Twoje ciśnienie tętnicze jest prawidłowe, jak obniżyć zbyt wysoki poziom ciśnienia oraz jak zapobiegać jego wzrostowi.


Od czego zależy wysokość ciśnienia tętniczego?

Wysokość ciśnienia tętniczego zależy od siły skurczu serca, liczby uderzeń serca na minutę, objętości krążącej krwi oraz od oporu, jaki stawiają płynącej krwi naczynia. W wielu sytuacjach ciśnienie tętnicze ulega zmianie: wzrasta w chwili zdenerwowania, w trakcie niektórych rodzajów wysiłków fizycznych (np. dźwiganie), ulega obniżeniu w nocy w czasie snu. Wahania ciśnienia tętniczego są normalnym zjawiskiem. Dla człowieka zdrowego ciśnienie tętnicze mierzone w warunkach spoczynku nie powinno przekraczać 120/80 mm Hg.

Jaka jest przyczyna nadciśnienia tętniczego?

U kilku procent chorych z nadciśnieniem tętniczym udaje się wykryć chorobę, która powoduje wzrost ciśnienia. Najczęściej są to przewlekłe choroby nerek, naczyń i zaburzenia hormonalne. U większości pacjentów przyczyna pozostaje nieznana i mówimy wówczas o pierwotnym nadciśnieniu tętniczym. Wiadomo, że występuje dziedziczna skłonność do wysokiego ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze wzrasta u osób z nadwagą, pijących alkohol, używających dużych ilości soli kuchennej, prowadzących siedzący tryb życia i narażonych na częste stresy.

Dlaczego należy kontrolować ciśnienie?

Większość chorych nie wie, że ma nadciśnienie. Dzieje się tak, ponieważ nie ma objawów, które pozwalają na rozpoznanie wysokiego ciśnienia. Można je wykryć jedynie w drodze bezpośredniego pomiaru za pomocą aparatu (sfigmomanometru). Trwale podwyższone ciśnienie wykryte zostaje przypadkowo lub nie powoduje dolegliwości.

Ciśnienie skurczowe jest pierwszą wartością pomiaru, rozkurczowe - drugą. Jeśli zatem na przykład Twoje ciśnienie wynosi 125/85, to wartość 125 oznacza ciśnienie skurczowe, natomiast 85 – rozkurczowe.

Jeśli Twoje ciśnienie skurczowe jest większe od 180 mm Hg lub/i ciśnienie rozkurczowe jest większe od 120 mm Hg masz poważne nadciśnienie tętnicze i jak najszybciej powinieneś/-aś rozpocząć leczenie.

Twoje ciśnienie:
  /

Skurczowe

Rozkurczowe

CIŚNIENIE OPTYMALNE

Skurczowe tętnicze do 120 mm Hg oraz rozkurczowe tętnicze do 80 mm HgLepiej być nie może. Twoje ciśnienie tętnicze - zarówno skurczowe jak i rozkurczowe - jest optymalne. Staraj się utrzymać je na takim poziomie.

O profilaktyce chorób układu krążenia

CIŚNIENIE PRAWIDŁOWE

Skurczowe tętnicze do 129 mm Hg lub rozkurczowe tętnicze do 84 mm HgTwoje ciśnienie tętnicze - zarówno skurczowe jak i rozkurczowe - jest prawidłowe. Staraj się utrzymać je na takim poziomie.

Sprawdź, o ile może zmniejszyć się Twoje ciśnienie, jeśli zmienisz tryb życia oraz nawyki żywieniowe

CIŚNIENIE PRAWIDŁOWE WYSOKIE

Skurczowe tętnicze do 139 mm Hg lub rozkurczowe tętnicze do 89 mm HgKonieczna zmiana stylu życia. U osób z licznymi czynnikami ryzyka lub powikłaniami nadciśnienia konieczne może okazać się przyjmowanie leków.

Sprawdź, o ile może zmniejszyć się Twoje ciśnienie, jeśli zmienisz tryb życia oraz nawyki żywieniowe

ŁAGODNE NADCIŚNIENIE 1-GO STOPNIA

Skurczowe tętnicze do 159 mm Hg lub rozkurczowe tętnicze do 99 mm HgMasz łagodne nadciśnienie (1 stopnia). Koniecznie zmień styl życia, jak również skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź, o ile może zmniejszyć się Twoje ciśnienie, jeśli zmienisz tryb życia oraz nawyki żywieniowe

UMIARKOWANE NADCIŚNIENIE 2-GO STOPNIA

Skurczowe tętnicze do 179 mm Hg lub rozkurczowe tętnicze do 109 mm HgMasz umiarkowane nadciśnienie (2 stopnia). Koniecznie zmień styl życia, jak również skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź, o ile może zmniejszyć się Twoje ciśnienie, jeśli zmienisz tryb życia oraz nawyki żywieniowe

CIĘŻKIE NADCIŚNIENIE 3-GO STOPNIA

Skurczowe tętnicze powyżej 180 mm Hg lub rozkurczowe tętnicze powyżej 110 mm HgMasz ciężkie nadciśnienie (3 stopnia)!!! Koniecznie zmień styl życia, jak również skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź, o ile może zmniejszyć się Twoje ciśnienie, jeśli zmienisz tryb życia oraz nawyki żywieniowe

Wprowadź poprawne dane.

 1. 1. Prawidłowa waga (BMI)


  Twój wzrost w cm:
  Twoja waga w kg:

  Twoje BMI to:

  * Body Mass Index (BMI), czyli Indeks Masy Ciała - oddaje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. BMI obliczamy według wzoru: BMI = waga ciała (kg) / wzrost (m 2)

 2. 2. Czy uprawiasz sport przynajmniej 30 min dziennie?


 3. 3. Czy Twoja dieta jest dietą zbilansowaną z niską zawartością tłuszczów zwierzęcych?


 4. 4. Czy nadużywasz soli kuchennej, jesz wiele słonych potraw?


 5. 5. Czy nadużywasz alkoholu?
 1. Sprawdź jak zmieni się Twoje ciśnienie tętnicze jeśli:


  Schudniesz o  kg do wagi   kg
  Zaczniesz uprawiać sport co najmniej 30 min dziennie
  Będziesz odżywiał się według zasad diety zbilansowanej
  Ograniczysz spożycie soli
  Ograniczysz spożycie alkoholu

Skurczowe

Rozkurczowe

Obecnie masz:

Po zmianie trybu życia oraz nawyków żywieniowych:


Dowiedz się więcej o profilaktyce chorób układu krążeniaRealizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"