Test uzależnienia od tytoniu

Test uzależnienia od tytoniu

Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi.

Test FTND (Fagerström’s Test for Nicotine Dependence) zmodyfikowany przez Witolda Zatońskiego i Krzysztofa Przewoźniaka z Fundacji ”Promocja Zdrowia” w Warszawie.
Test pozwoli Ci obiektywnie ocenić, jak bardzo jesteś uzależniony od palenia tytoniu. Postaw więc sobie trafną diagnozę - to pierwszy krok, aby pozbyć się tego nałogu.

  1. 1. Czy budzi się Pani/Pan w nocy, aby zapalić papierosa?


  2. 2. Jak szybko po przebudzeniu zapala Pani/Pan pierwszego papierosa?


  3. 3. Czy ma Pani/Pan trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, gdzie to jest zakazane?


  4. 4. Z którego papierosa jest Pani/Panu najtrudniej zrezygnować?


  5. 5. Ile papierosów wypala Pani/Pan w ciągu dnia?


  6. 6. Czy częściej pali Pani/Pan papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia?


  7. 7. Czy pali Pani/Pan papierosy nawet wtedy, gdy jest Pani/Pan tak chora/y, że musi leżeć w łóżku?Twój wynik to
Nie jesteś prawdopodobnie uzależniony od nikotyny, a palenie jest dla Ciebie bądź wyuczonym bądź psychospołecznym uwarunkowaniem. Przed podjęciem próby rzucenia palenia poszukaj wsparcia wśród najbliższych. Aby zwalczyć nałóg zasięgnij porady lekarza, wyznacz sobie konkretne cele, stwórz plan i działaj konsekwentnie. Pamiętaj, że nie możesz łamać wcześniej wyznaczonych reguł. Możesz stosować preparaty nikotynowe, ale nie musisz stosować farmakologicznych metod wspomagających. Pamiętaj, że tylko 20-25% palących zrywa z nałogiem definitywnie. Nie zrażaj się jednak niepowodzeniem, ponieważ każda kolejna próba zerwania z nałogiem zbliża Cię do sukcesu!

Twój wynik to
Jesteś prawdopodobnie uzależniony od nikotyny i prawdopodobnie uważasz, że nie możesz żyć bez papierosa. Nic bardziej mylnego, jest to tylko kwestia Twojej SILNEJ WOLI. Przed podjęciem próby zerwania z nałogiem poszukaj wsparcia wśród najbliższych. Aby zwalczyć nałóg, zasięgnij porady lekarza w celu ustalenia, czy wprowadzić do leczenia preparaty nikotynowe lub też inne farmakologiczne metody wspomagające zerwanie z nałogiem. Wyznacz sobie konkretne cele, stwórz plan i działaj konsekwentnie. Pamiętaj, że nie możesz łamać wcześniej wyznaczonych reguł. Pamiętaj, że tylko 20-25% palących zrywa z nałogiem definitywnie. Nie zrażaj się jednak niepowodzeniem, ponieważ każda kolejna próba zerwania z nałogiem zbliża Cię do sukcesu!Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"