Udar mózgu – zapobieganie, objawy, leczenie.

Udar mózgu – zapobieganie, objawy, leczenie.

prof. dr hab. med. Hubert Kwieciński, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Udar mózgu, podobnie jak zawał serca, może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego w każdym wypadku podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Największe szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu przed upływem 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru .


Czy można uniknąć udaru mózgu?

Czynniki ryzyka udaru mózgu są podobne do czynników ryzyka zawału serca. Najważniejsze z nich to: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadmiar cholesterolu we krwi, cukrzyca, otyłość.

Większości z nich można skutecznie zapobiec, wprowadzając proste zmiany do swojego stylu życia:

  • kategorycznie rzucić palenie papierosów;
  • nie dopuszczać do otyłości przez stosowanie odpowiedniej diety oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych (przez większość dni tygodnia przez co najmniej 30 minut; może to być sport rekreacyjny);
  • regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.


Jakie objawy mogą sugerować udar mózgu?

W przypadku udaru mózgu objawów nic nie poprzedza. Może się wydarzyć o każdej porze dnia, jednakże najczęściej zdarza się w nocy, a chorzy zaczynają odczuwać objawy udaru mózgu po przebudzeniu. Często zdarza się również podczas wykonywania codziennych czynności.

W czasie udaru objawy zależą od lokalizacji ogniska uszkodzenia tkanki mózgowej. Pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie. Typowo w ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności, może rozwinąć się śpiączka.

Najczęstsze objawy udaru to:

  • osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie ciała
  • utrata wzroku lub niedowidzenie (jak opadanie kurtyny) w jednym lub obu oczach
  • utrata mowy, trudności w mówieniu lub zrozumienie tego, co mówią inni
  • nagły, silny ból głowy bez znanej przyczyny
  • utrata równowagi, niestabilne chodzenie, zwykle połączone z innym objawem

Jak leczyć udar mózgu?

Udar mózgu, podobnie jak zawał serca, może stanowić zagrożenie dla życia dlatego w każdym wypadku podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Pacjent powinien być szybko i bezpiecznie przewieziony karetką do szpitala, w którym oddział neurologiczny pełni 24–godzinny dyżur udarowy.

Największe szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu przed upływem 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru.Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"