Udar mózgu – zapobieganie, objawy, leczenie.
prof. dr hab. med. Hubert Kwieciński, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Udar mózgu, podobnie jak zawał serca, może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego w każdym wypadku podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Największe szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu przed upływem 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru .
Czy można uniknąć udaru mózgu?
Czynniki ryzyka udaru mózgu są podobne do czynników ryzyka zawału serca. Najważniejsze z nich to: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadmiar cholesterolu we krwi, cukrzyca, otyłość.
Większości z nich można skutecznie zapobiec, wprowadzając proste zmiany do swojego stylu życia:
- kategorycznie rzucić palenie papierosów;
- nie dopuszczać do otyłości przez stosowanie odpowiedniej diety oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych (przez większość dni tygodnia przez co najmniej 30 minut; może to być sport rekreacyjny);
- regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.
Jakie objawy mogą sugerować udar mózgu?
W przypadku udaru mózgu objawów nic nie poprzedza. Może się wydarzyć o każdej porze dnia, jednakże najczęściej zdarza się w nocy, a chorzy zaczynają odczuwać objawy udaru mózgu po przebudzeniu. Często zdarza się również podczas wykonywania codziennych czynności.
W czasie udaru objawy zależą od lokalizacji ogniska uszkodzenia tkanki mózgowej. Pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie. Typowo w ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności, może rozwinąć się śpiączka.
Najczęstsze objawy udaru to:
- osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie ciała
- utrata wzroku lub niedowidzenie (jak opadanie kurtyny) w jednym lub obu oczach
- utrata mowy, trudności w mówieniu lub zrozumienie tego, co mówią inni
- nagły, silny ból głowy bez znanej przyczyny
- utrata równowagi, niestabilne chodzenie, zwykle połączone z innym objawem
Jak leczyć udar mózgu?
Udar mózgu, podobnie jak zawał serca, może stanowić zagrożenie dla życia dlatego w każdym wypadku podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
Pacjent powinien być szybko i bezpiecznie przewieziony karetką do szpitala, w którym oddział neurologiczny pełni 24–godzinny dyżur udarowy.
Największe szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu przed upływem 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru.
Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"