Używki - czy na prawdę szkodzą?

Używki - czy naprawdę szkodzą?


ALKOHOLE


Napoje alkoholowe wytwarzane są od starożytności. Powszechnie spożywane przez większość społeczeństw uważane są za środek relaksujący, poprawiający nastrój i ożywiający życie towarzyskie, a zawartość barku z alkoholem świadczy o zasobności i gustach gospodarzy.


Od wieków alkohol używany był także do celów medycznych. Hipokrates zalecał stosowanie białego wina w zwalczaniu obrzęków, a czerwonego do poprawy apetytu. Jednakże już w XVIII wieku w Anglii zaobserwowano i udokumentowano niekorzystne konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu i przez wiele lat skupiano uwagę na negatywnych, zarówno zdrowotnych jak i społecznych, skutkach jego spożywania. Do następstw nadmiernej konsumpcji alkoholu należy zwiększenie ryzyka niektórych nowotworów, schorzeń wątroby, trzustki, zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a także niebezpieczeństwo uzależnienia i wynikające z tego implikacje zdrowotne i społeczne. Z drugiej strony wyniki wielu badań epidemiologicznych sugerują korzystny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na ryzyko chorób układu krążenia (ChUK).

  • Z całą pewnością nie można alkoholu w żadnej postaci traktować jako lekarstwa na choroby serca.
  • Krótkotrwała poprawa samopoczucia po wypiciu kieliszka może zależeć od działania uspokajającego i niewielkiego obniżenia ciśnienia tętniczego, nie zastąpi jednak leków zapisanych przez lekarza.
  • Alkoholu nigdy nie należy spożywać łącznie z lekami, gdyż może zmienić ich działanie lub nasilić efekty uboczne (np. spowodować spadek ciśnienia, omdlenie lub niebezpieczne zwolnienie czynności serca).
  • Regularne spożywanie przez osoby dorosłe umiarkowanych ilości alkoholu zmniejsza ryzyko zachorowania i zgonu z powodu chorób układu krążenia. Alkoholu nie należy jednak traktować jako zdrowej formy profilaktyki, gdyż jego regularne picie może prowadzić do uzależnienia, uszkodzenia wątroby i trzustki a także poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego – tzw. kardiomiopatii alkoholowej.
  • Niewielka ilość alkoholu to spożywanie przez mężczyzn poniżej 3 jednostek alkoholu, a kobiety i osoby starsze poniżej 2 jednostek alkoholu dziennie. Jednostka to 10 gramów czystego alkoholu, co przeciętnie oznacza 250 ml piwa, 150 ml wina lub 30 g wódki.
  • Osoby z cukrzycą nie muszą całkowicie rezygnować ze spożywania alkoholu, należy jednak pamiętać, że alkohol może nasilić działanie przyjmowanych leków i nigdy nie może być spożywany zamiast posiłku lub na czczo.
  • Pamiętać należy, że alkohol jest wysokokaloryczny – 1 gram dostarcza 7 kcal, ponieważ ma Pan nadwagę, musi Pan bardzo uważać na swoją dietę, w tym również na spożycie alkoholu.
  • W czerwonym winie zawarte są polifenole o działaniu przeciwmiażdżycowym. Może ono w niewielkim stopniu podwyższyć poziom cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol), stąd informacje o jego dobrym wpływie na serce. Jednoscześnie do wina odnoszą się te same uwagi, co do wszystkich innych rodzajów alkoholu, ponieważ może ono sprzyjać powstaniu marskości wątroby, a więc uwaga!
  • Z uwagi na zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu nie należy nikogo zachęcać do systematycznego spożywania nawet niewielkich ilości jakiegokolwiek napoju alkoholowego w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.



PAPIEROSY


Nie pal tytoniu! Jeżeli palisz, przestań. O ile to możliwe unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Tak zwane 'bierne palenie' jest również niebezpieczne.


Czy wiesz, że:

  • 37% zgonów mężczyzn i 15% zgonów kobiet z powodu chorób układu krążenia wiąże się z paleniem papierosów.
  • 55% zgonów mężczyzn i 12% zgonów kobiet z powodu nowotworów wywołanych jest paleniem papierosów.

Większość nałogowych palaczy jest świadoma ryzyka zachorowania na choroby powodowane paleniem papierosów, np. na raka, rozedmę, zapalenie oskrzeli.

Nałóg ten powoduje także wiele innych chorób, które mogą zaatakować każdą komórką naszego ciała.


Palenie szkodzi!

  • Powoduje obniżenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu), nawet u dorosłych ludzi
  • Pogarsza elastyczność ścian aorty, czyli największego naczynia krwionośnego w ciele ludzkim, co powoduje wzrost ryzyka wykrzepiania wewnątrznaczyniowego krwi.
  • Podwyższa aktywność układu współczulnego, co rozregulowuje system sercowo-naczyniowy.
  • U kobiet powoduje niedobór estrogenu, znosząc jego kardioprotekcyjne działanie.
  • Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalące.
  • Palenie papierosów ma destrukcyjny wpływ na narządy ruchu. Osłabia proces formowania się nowych kości. Nałogowe palaczki są w grupie wysokiego ryzyka osteoporozy, a także mają duże szanse zachorowania na reumatyzm.
  • Palacze są również znacznie narażeni na choroby degeneracyjne oraz urazy kręgosłupa.
  • Palenie papierosów zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i obniża przepływ krwi przez błonę śluzową, co może doprowadzić do powstawania wrzodów. Takie zmiany metabolizmu powodują również spowolnienie procesów gojenia się wrzodów.
  • Związki chemiczne znajdujące się w papierosach oddziałują na hormony tarczycy, prowadząc do destabilizacji hormonalnej.
  • Intensywni palacze mogą cierpieć na kataraktę i są 2 razy bardziej narażeni na schorzenia plamki niż niepalący ludzie.
  • Palacze wyglądają starzej, gdyż na ich twarzach wcześniej pojawiają się zmarszczki.
  • Kobiety palące mogą stać się bezpłodne. Największym ryzykiem obarczone są kobiety palące 20 lub więcej papierosów dziennie oraz kobiety zaczynające palić przed 18 rokiem życia.

Palenie a nowotwory

  • Nikotynizm jest przyczyną ok. 85% przypadków raka płuc w Stanach Zjednoczonych, ale palenie powoduje także inne nowotwory.
  • Papierosy zawierają kilka tysięcy związków chemicznych, więc nowotwór może się rozwinąć poprzez nakładanie się wielu czynników rakotwórczych.
  • Substancje smoliste powodują uszkodzenie DNA w płucach. Takie uszkodzenia nie mogą być zregenerowane przez sam organizm.
  • Nałogowi palacze częściej chorują na białaczkę, raka żołądka, pęcherza, nerek i trzustki.
  • Szacuje się, że palenie papierosów oraz żucie tytoniu przyczyniają się do 60% przypadków raka gardła, jamy ustnej i przełyku.
  • Ok. 30% wszystkich nowotworów okolicy szyi jest powiązana z nikotyną.

Źródło: Smoking's Impact on Health Is Not Limited to Lung Cancer, Opracowała: Agata Karpińska




KAWA, HERBATA


Aromatyczny napar świeżo parzonej kawy zawdzięcza swoją popularność zawartości kofeiny. Kofeina jest alkaloidem, który pobudza czynność serca i działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak nadmierne picie kawy szczególnie połączone z nawykiem palenia tytoniu wiąże się z dużym ryzykiem chorób układu krążenia.


Podwyższony poziom homocysteiny jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób naczyń mózgowych, sercowych i obwodowych. Stężenie homocysteiny zależy od czynników genetycznych i środowiskowych, szczególnie od spożycia kwasu foliowego i witamin B6 (pirydoksyna) i B12 (kobalamina) biorących udział w jej metabolizmie.


Kawa, herbata a nadciśnienie

Oczywiście osoby z nadciśnieniem od czasu do czasu wypić filiżankę kawy lub mocnej herbaty.

Kawa, herbata oraz napoje energetyzujące zawierają kofeinę, która w niewielkim stopniu podnosi ciśnienie krwi, ale również poprawia koncentrację i usuwa zmęczenie.

Nie należy pić kawy ani innych napojów zawierających kofeinę jeśli ma się wysokie lub skaczące ciśnienie bądź przewiduje duży wysiłek fizyczny.




CZEKOLADA


Kardiolodzy zalecają jedzenie gorzkiej czekolady.


Stwierdzono, że zjedzenie dziennie 2-3 kawałków gorzkiej czekolady poprawia nastrój. Ten korzystny efekt spowodowany jest zwiększeniem wydzielania przez mózg endorfin, zwanych hormonem szczęścia i serotoniny.

Ponadto czekolada jest bogata w magnez, żelazo i potas. Zawarte w czekoladzie substancje zwane antyoksydantami opóźniają procesy starzenia i rozwój miażdżycy.

Niestety, nie wynaleziono jeszcze czekolady nie zawierającej kalorii, o czym ze smutkiem zawiadamiam wszystkich walczących z nadwagą.


FAST-FOOD


Prawidłowe żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych, wpływających korzystnie na stan zdrowia człowieka.


Ważne jest przede wszystkim ograniczenie spożycia soli kuchennej (a właściwie zawartego w niej sodu). Oznacza to unikanie produktów zawierających duże ilości soli (czyli bogatych w sód), takich jak: wędzone mięsa, ryby, wędliny, produkty marynowane, kiszone (kiszona kapusta, ogórki), konserwy, potrawy typy fast food, słone paluszki, krakersy, chipsy itp.

Konsekwencjami niezbilansowanego żywienia są m.in.: nieprawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, ogólny zły stan zdrowia, podatność na choroby, zmniejszenie wydajności pracy, a nawet przedwczesny zgon.



Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"