Przegląd najpopularniejszych chorób serca

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 600 milionów ludzi obciążonych jest nadciśnieniem tętniczym.

Jedynie u połowy z nich postawiono rozpoznanie nadciśnienia, tylko 20% jest leczonych, a prawidłową kontrolę ciśnienia uzyskuje się u około 12% chorych.


Mierz regularnie ciśnienie krwi

Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze, tj. ciśnienie równe lub większe od 140/90 mm Hg. Przez długi czas może ono podstępnie i bez uchwytnych dolegliwości uszkadzać układ krążenia.


Jeżeli masz nadciśnienie, postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli kuchennej i większych ilości alkoholu. Bądź pod opieką lekarza. W wypadku, gdy potrzebne będą leki, bierz je regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.


Prawidłowy pomiar ciśnienia

lek. Łukasz A. Małek, I Katedra i Klinika Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie

Prostym sposobem na zwiększenie częstości wykrywania nadciśnienia tętniczego jest samokontrola przy użyciu automatycznych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego i wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w razie stwierdzenia jego podwyższonych wartości, tzn. >140/90 mmHg lub 130/80 mmHg u osób chorych na cukrzycę.

Aby pomiar uznać za miarodajny powinien być wykonany:

  • w cichym pomieszczeniu, ponieważ aparat rejestruje ciśnienie przy pomocy mikrofonu wrażliwego na dźwięki,
  • w pozycji siedzącej,
  • po kilkuminutowym odpoczynku, co najmniej 5-10 minut,
  • ramię, na którym wykonuje się pomiar, powinno znajdować się na wysokości serca bez względu na pozycję ciała,
  • ważne jest również prawidłowe założenie mankietu, którego dolny brzeg powinien znajdować się 3 cm powyżej tętnicy przebiegającej w dołku łokciowym,

  • pomiar powinien być wykonany co najmniej dwukrotnie,
Nie należy mierzyć ciśnienia:
  • nie należy dokonywać pomiarów przez ubranie,
  • po dużych wysiłkach fizycznych,
  • po posiłku,
  • po wypiciu mocnej kawy, alkoholu,
  • po wypaleniu papierosa.


Jeśli na jednej ręce ciśnienie jest nieco wyższe niż na drugiej, zawsze należy mierzyć ciśnienie na ręce z wyższymi wartościami.


Często zadawane pytania

dr n. med. Hanna Pogorzelska, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie

Jaki aparat do pomiaru ciśnienia w warunkach domowych jest najlepszy? Czy mogę tym samym aparatem mierzyć ciśnienie u reszty rodziny?

Dla pomiarów ciśnienia wykonywanych w warunkach domowych najlepsze są aparaty automatyczne, z mankietem, z pamięcią poprzednio wykonywanych pomiarów.

Aparaty należy zawsze kupować w sklepach medycznych lub aptekach, powinny posiadać certyfikat jakości. Nie należy kupować aparatów na bazarach i od przygodnych osób, bo mogą znacznie fałszować wyniki pomiarów.

Na każdym mankiecie napisane jest dla jakiego obwodu ramienia jest przeznaczony – „zwykłe” mankiety są przeznaczone dla obwodu 24-32cm. Aparatem można mierzyć ciśnienie każdemu, natomiast należy pamiętać o doborze mankietu. Jeśli z aparatu korzysta więcej niż jedna osoba, trzeba zwrócić uwagę, że w pamięci aparatu rejestrowane są wyniki różnych osób.

Nie polecam aparatów nadgarstkowych – są zwykle mało dokładne.


Czy to prawda, że prawidłowe ciśnienie u osób starszych może być wyższe niż u młodych?

Nieprawda, bez względu na wiek pacjenta powtarzające się pomiary ciśnienia powyżej 140/90 powinny być traktowane jako nadciśnienie i wymagaja leczenia.


Czy podwyższone wartości ciśnienia dają jakieś charakterystyczne objawy?

Niestety nie. Nadciśnienie w początkowym okresie często przebiega bezobjawowo. Czasem po wysiłku lub zdenerwowaniu można odczuwać ból głowy (charakterystyczne są bóle „pulsujące” zwłaszcza z tyłu głowy) lub nieprzyjemne kołatanie serca. Zdarzają się zaczerwienienia twarzy lub uczucie suchości gałek ocznych. Często jednak pacjenci nie mają żadnych objawów mimo, że wartości ciśnienia są wysokie.

Dlatego warto mierzyć ciśnienie tętnicze przynajmniej raz w roku, a przy stwierdzeniu granicznie wysokich wartości (powyżej 130/85mmHg) co kilka miesięcy.


Dowiedz się więcej



Realizacja serwisu współfinansowana ze srodków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 w ramach projektu "Rozwój systemu e-usług w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie"